Fangirl ve světě fanfikcí

Aktuality Knižní novinky

Fanfikce dobývají svět. Jde o literární texty vycházející primárně z již existujících děl (nebo inspirované slavnými osobnostmi), které sepisují fanoušci. Do oficiální knižní branže si už cestu našly a nyní začínají pronikat i na televizní obrazovky a stříbrné plátno – jako třeba čerstvě romance The Idea of You. Příběhy, které se původně skrývaly v hlubinách internetu a vypadaly spíš jako béčková literatura a zábava pro omezenou skupinu skalních fanoušků, teď čtou a sledují tisíce lidí. A často ani nevědí, která osobnost, film nebo knižní série inspirovala děj, jež teď jedním dechem hltají.

Tušili jste třeba, že Padesát odstínů šedi začalo jako fanfikce na Stmívání? Úplně stejně jako romance Božský bastard. After je fanfikce inspirovaná Harrym Stylesem smíchaná s Pýchou a předsudkem a Bouřlivými výšinami, první verze Hypotézy lásky byla zase koncipovaná jako fanfikce na Star Wars a dvojici Kylo Ren a Rey Skywalker. 

A fanfikci najdeme také v knize Rainbow Rowellové Fangirl, kterou si teď můžete přečíst i jako komiks a užít si naplno jeho feel-good atmosféru. Hlavní hrdinka Cath totiž fanfikce píše a je v tom dobrá – což dokazují tisíce fanoušků na internetu, kteří jí často píšou a dožadují se dalších příběhů ze světa Simona Snowa. Mimochodem tahle smyšlená literární série je inspirovaná třeba Harrym Potterem nebo (očividně velmi populárním) Stmíváním. Jenže podle Cathiny učitelky tvůrčího psaní jsou fanfikce spíš plagiátorství a vykrádání cizích myšlenek než skutečná tvorba – a to není jediný problém, se kterým se Cath při nástupu na vysokou bude muset poprat. Rainbow Rowellová prý fanfikce na své příběhy zásadně nečte (a že by měla z čeho vybírat!), ale jak je vidět, mnoho jejích románů je inspirováno jinými knihami a postavami.  

A mimochodem, Fangirl není jediný komiks s inspirací ve starších a slavnějších dílech, který u nás tohle jaro vychází. O něco dál do historie (konkrétně až k samotnému velkému Shakespearovi) spadá námět  Večeru královen, vtipné a milé adaptace na Večer tříkrálový. Pokud máte rádi „klasickou klasiku“ a taky queer klasiku (třeba v podobě Srdcerváčů), tenhle příběh bude přesně pro vás.